Skip to content

82 W 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block276
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,600
45%
Improvement Value:$219,400
55%
Total Assessment$398,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,128+4.2%
2024$10,678+2.7%
2023$10,396+1.8%
2022$10,213-14.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 9069, Page 834Recorded10/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920