Skip to content

353 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block246
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,952
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
64%
Improvement Value:$94,600
36%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,398+4.2%
2024$7,099+2.7%
2023$6,911+1.8%
2022$6,790-21.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 9821, Page 317NU CodeUndivided interest (8)Recorded5/9/2024

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 8714, Page 141Recorded2/3/2010

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5662, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1900