Skip to content

28 W 16th StBayonne, NJ 07002

Built 2011

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 3, 2013

Property Information

Block246
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,076
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,600
31%
Improvement Value:$469,700
69%
Total Assessment$680,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,021+4.2%
2024$18,252+2.7%
2023$17,769+1.8%
2022$17,457+7.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft3,076DeedBook 8940, Page 270Recorded12/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 8678, Page 518Recorded8/3/2009

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 8514, Page 340Recorded5/20/2008