Skip to content

374 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Dec 18, 2025

Property Information

Block246
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,500
43%
Improvement Value:$230,800
57%
Total Assessment$402,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,248+4.2%
2024$10,794+2.7%
2023$10,508+1.8%
2022$10,323+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft1,688DeedBook 9956, Page 816Recorded1/14/2026

Property Built

Built

Year Built: 1920