Skip to content

5 Washington PkwyBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jan 11, 2021

Property Information

Block249
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,200
42%
Improvement Value:$305,400
58%
Total Assessment$526,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,724+4.2%
2024$14,129+2.7%
2023$13,755+1.8%
2022$13,513+25.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 9534, Page 166

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 9534, Page 166Recorded2/4/2021

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 8629, Page 907Recorded10/23/2008

Property Built

Built

Year Built: 1920