Skip to content

160 W 8th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block284
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,800
38%
Improvement Value:$301,500
62%
Total Assessment$486,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,597+4.2%
2024$13,047+2.7%
2023$12,702+1.8%
2022$12,478+8.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 9703, Page 312Recorded10/17/2022

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5768, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1920