Skip to content

369 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1912

Owner
---
Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block249
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,987
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,600
27%
Improvement Value:$386,500
73%
Total Assessment$532,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,878+4.2%
2024$14,276+2.7%
2023$13,898+9.5%
2022$12,689-14.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,987DeedBook 9964, Page 552Recorded2/12/2026

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,987DeedBook 9748, Page 262NU CodeAffiliated entity (3)Recorded5/23/2023

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,557DeedBook 8446, Page 281NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/20/2008

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 8446, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1912