Skip to content

6 O'Brien CtBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 1, 2011

Property Information

Block249
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
43%
Improvement Value:$225,100
57%
Total Assessment$398,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,139+4.2%
2024$10,689+2.7%
2023$10,406+1.8%
2022$10,223+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8781, Page 580Recorded3/14/2011

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 5835, Page 126

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5277, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1920