Skip to content

393 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$638,500
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block250
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,700
32%
Improvement Value:$316,200
68%
Total Assessment$464,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,999+4.2%
2024$12,473+2.7%
2023$12,143+1.8%
2022$11,929-4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$638,500

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 9778, Page 859Recorded10/17/2023

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 9275, Page 554Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5974, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1920