Skip to content

397 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2019

Property Information

Block250
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,300
34%
Improvement Value:$286,200
66%
Total Assessment$433,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,121+4.2%
2024$11,631+2.7%
2023$11,323+1.8%
2022$11,124-32.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 9280, Page 796Recorded2/8/2018

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 9027, Page 120Recorded3/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1970