Skip to content

41-43 W 14th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2024

Property Information

Block252
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,790
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,100
48%
Improvement Value:$216,700
52%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,654+4.2%
2024$11,183+2.7%
2023$10,887+1.8%
2022$10,695-13.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,790DeedBook 9672, Page 25NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920