Skip to content

95 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2006

Property Information

Block253
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
49%
Improvement Value:$172,800
51%
Total Assessment$339,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,481+4.2%
2024$9,098+2.7%
2023$8,857+1.8%
2022$8,701+20.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5242, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1920