Skip to content

97 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$1,157,000
Last Sale Date
Jun 11, 2019

Property Information

Block253
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3S-F-5U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,314
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
38%
Improvement Value:$414,300
62%
Total Assessment$664,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,574+4.2%
2024$17,823+2.7%
2023$17,352+1.8%
2022$17,046-14.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,157,000

From:

To:

Sq Ft4,314DeedBook 9414, Page 33NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$648,000

From:

To:

DeedBook 9249, Page 175Recorded10/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1915