Skip to content

316 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 29, 2009

Property Information

Block253
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
41%
Improvement Value:$218,000
59%
Total Assessment$368,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,289+4.2%
2024$9,873+2.7%
2023$9,612+1.8%
2022$9,443+4.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 8711, Page 903NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded1/25/2010

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 5732, Page 181

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 5252, Page 53

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5009, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1920