Skip to content

28 Washington PkwyBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block254
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,900
44%
Improvement Value:$235,200
56%
Total Assessment$417,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,662+4.2%
2024$11,191+2.7%
2023$10,895+1.8%
2022$10,703-13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft2,408DeedBook 9603, Page 555Recorded10/5/2021

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5218, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1920