Skip to content

50 Washington PkwyBayonne, NJ 07002

Built 1954

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block254
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
53%
Improvement Value:$165,200
47%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,825+4.2%
2024$9,428+2.7%
2023$9,179-8.4%
2022$10,020-13.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 9820, Page 953Recorded5/8/2024

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 9316, Page 144Recorded6/19/2018

Property Sale

Sale
$327,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 7883, Page 127NU CodeSheriff sale (12)Recorded5/4/2006

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 7270, Page 149Recorded4/21/2004

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 7091, Page 282Recorded7/23/2003

Property Built

Built

Year Built: 1954