Skip to content

136 W 14th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block255
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,497
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
40%
Improvement Value:$236,200
60%
Total Assessment$391,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,938+4.2%
2024$10,496+2.7%
2023$10,218+1.8%
2022$10,038-5.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 8994, Page 298Recorded9/11/2014

Property Sale

Sale
$94,639

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 8828, Page 429NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/10/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920