Skip to content

63 W 13th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$162,750
Last Sale Date
Sep 12, 2014

Property Information

Block256
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,300
44%
Improvement Value:$190,100
56%
Total Assessment$337,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,434+4.2%
2024$9,052+2.7%
2023$8,813+1.8%
2022$8,658+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$162,750

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 8995, Page 480NU CodeBankruptcy (13)Recorded9/17/2014

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 7251, Page 5Recorded3/19/2004

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 5939, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1920