Skip to content

95 W 13th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Nov 16, 2009

Property Information

Block256
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,500
34%
Improvement Value:$312,200
66%
Total Assessment$471,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,189+4.2%
2024$12,656+2.7%
2023$12,321+1.8%
2022$12,104+7.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$382,500

From:

To:

Sq Ft2,060DeedBook 8709, Page 964Recorded1/11/2010

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5019, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1920