Skip to content

15 W 9th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block277
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,700
47%
Improvement Value:$179,900
53%
Total Assessment$341,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,182+4.2%
2024$11,690+52.6%
2014$7,661+4.0%
2013$7,366+9.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 9665, Page 946Recorded5/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920