Skip to content

12 W 14th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block257
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,663
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
52%
Improvement Value:$150,200
48%
Total Assessment$315,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,813+4.2%
2024$8,457+2.7%
2023$8,233+1.8%
2022$8,088-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920