Skip to content

292 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block258
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,826
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,600
45%
Improvement Value:$171,000
55%
Total Assessment$310,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,684+4.2%
2024$8,333+2.7%
2023$8,113-20.5%
2022$10,200+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

Sq Ft1,826DeedBook 7397, Page 179Recorded11/15/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920