Skip to content

7 Pavonia CtBayonne, NJ 07002

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block261
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,200
50%
Improvement Value:$201,500
50%
Total Assessment$401,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,232+4.2%
2024$10,778+2.7%
2023$10,492+1.8%
2022$10,308-3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946