Skip to content

325 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block261
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2UHBG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
35%
Improvement Value:$287,000
65%
Total Assessment$442,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,358+4.2%
2024$11,859+2.7%
2023$11,545+1.8%
2022$11,342-6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920