Skip to content

75 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1966

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block263
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,995
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
38%
Improvement Value:$254,100
62%
Total Assessment$409,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,438+4.2%
2024$10,976+2.7%
2023$10,686+1.8%
2022$10,498-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966