Skip to content

99 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1982

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block263
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
33%
Improvement Value:$318,400
67%
Total Assessment$473,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,236+4.2%
2024$12,701+2.7%
2023$12,365+1.8%
2022$12,147-11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1982