Skip to content

313 Avenue C(Unit C0101)Bayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$104,900
Last Sale Date
Nov 20, 2017

Property Information

Block263
Lot25
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-F-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage716
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,200
65%
Improvement Value:$59,500
35%
Total Assessment$168,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,717+4.2%
2024$4,526-19.0%
2023$5,590+1.8%
2022$5,491-6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$104,900

From:

To:

Sq Ft716DeedBook 9271, Page 993NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded1/9/2018

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 9144, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1910