Skip to content

70 W 13th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 5, 2017

Property Information

Block263
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
42%
Improvement Value:$214,000
58%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,317+4.2%
2024$9,900+2.7%
2023$9,638+1.8%
2022$9,469+18.6%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9211, Page 213Recorded6/21/2017

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 8675, Page 751NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/20/2009

Property Built

Built

Year Built: 1920