Skip to content

37 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block264
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
33%
Improvement Value:$335,200
67%
Total Assessment$500,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,986+4.2%
2024$13,420+2.7%
2023$13,065+1.8%
2022$12,835-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft2,394DeedBook 9923, Page 106Recorded8/19/2025

Property Built

Built

Year Built: 1972