Skip to content

43 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Aug 29, 2007

Property Information

Block264
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
46%
Improvement Value:$184,700
54%
Total Assessment$341,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,548+4.2%
2024$9,162+2.7%
2023$8,920+1.8%
2022$8,763-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 8325, Page 312Recorded9/17/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920