Skip to content

80 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1957

Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block266
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
48%
Improvement Value:$169,800
52%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,915+4.3%
2024$8,545+2.8%
2023$8,312+1.8%
2022$8,161-22.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957