Skip to content

84 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1920
Residential
Vacant

Last Sale Price
$373,000
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block266
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,465
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,100
42%
Improvement Value:$198,600
58%
Total Assessment$341,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,554+4.2%
2024$9,168+2.7%
2023$8,925+4.8%
2022$8,518+11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$373,000

From:

To:

Sq Ft1,465DeedBook 9598, Page 920Recorded9/20/2021

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,465DeedBook 9515, Page 670Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,465DeedBook 9472, Page 584NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920