Skip to content

267 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 2012
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 16, 2016

Property Information

Block267
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3S-F-O-3U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,549
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
39%
Improvement Value:$403,700
61%
Total Assessment$658,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,417+4.2%
2024$17,673+2.7%
2023$17,205+1.8%
2022$16,902-16.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft5,549DeedBook 9134, Page 225Recorded7/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 2012