Skip to content

395 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block231
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-3U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,650
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
40%
Improvement Value:$381,600
60%
Total Assessment$631,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,733+4.0%
2024$18,020-11.6%
2023$20,378+1.8%
2022$20,027+15.2%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft5,650DeedBook 9499, Page 608Recorded8/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900