Skip to content

22 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2018

Property Information

Block267
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-D-1UHBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
62%
Improvement Value:$99,000
38%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,284+4.2%
2024$6,989+6.6%
2023$6,554-10.0%
2022$7,281-28.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952