Skip to content

30 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block267
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
45%
Improvement Value:$201,200
55%
Total Assessment$366,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,239+4.2%
2024$9,825+2.7%
2023$9,565+1.8%
2022$9,397+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 9705, Page 519Recorded10/24/2022

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5872, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1920