Skip to content

32 W 11th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$488,888
Last Sale Date
Nov 14, 2018

Property Information

Block272
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-NG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
37%
Improvement Value:$288,400
63%
Total Assessment$457,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,803+4.2%
2024$12,285+2.7%
2023$11,960+1.8%
2022$11,750+21.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$488,888

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 9366, Page 647Recorded12/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920