Skip to content

71 W 55th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Oct 1, 2010

Property Information

Block26
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
48%
Improvement Value:$194,200
52%
Total Assessment$374,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,463+4.2%
2024$10,040+2.7%
2023$9,774+1.8%
2022$9,602-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 8759, Page 874Recorded11/1/2010

Property Built

Built

Year Built: 1920