Skip to content

320 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Jul 11, 2017

Property Information

Block26
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,486
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
44%
Improvement Value:$217,600
56%
Total Assessment$388,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,865+4.2%
2024$10,426+2.7%
2023$10,150+1.8%
2022$9,971-13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000

From:

To:

Sq Ft2,486DeedBook 9221, Page 227Recorded7/21/2017

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

DeedBook 6044, Page 332Recorded9/12/2002

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 6011, Page 219NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/2/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920