Skip to content

67 W 55th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Jun 6, 2022

Property Information

Block26
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-HT-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,679
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
43%
Improvement Value:$241,400
57%
Total Assessment$421,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,782+4.2%
2024$11,306+2.7%
2023$11,007+1.8%
2022$10,813-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft2,679DeedBook 9676, Page 121Recorded6/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920