Skip to content

78 W 56th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Dec 9, 2011

Property Information

Block26
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,488
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
46%
Improvement Value:$218,900
54%
Total Assessment$406,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,363+4.2%
2024$10,904+2.7%
2023$10,615+1.8%
2022$10,428-21.4%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft2,488DeedBook 8830, Page 560NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/26/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920