Skip to content

104 W 56th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Jan 29, 2004

Property Information

Block26
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,504
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,100
43%
Improvement Value:$238,200
57%
Total Assessment$416,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,640+4.2%
2024$11,169+2.7%
2023$10,874+1.8%
2022$10,682-28.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920