Skip to content

186 W 49th StBayonne, NJ 07002

Built 1915

Last Sale Price
$306,600
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block59
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,479
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,500
40%
Improvement Value:$287,100
60%
Total Assessment$477,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,354+4.2%
2024$12,814+2.7%
2023$12,475+1.8%
2022$12,255+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$306,600

From:

To:

Sq Ft2,479DeedBook 8988, Page 335NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1915