Skip to content

131 W 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
Nov 30, 2007

Property Information

Block270
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,252
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
31%
Improvement Value:$340,800
69%
Total Assessment$495,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,863+4.2%
2024$13,302+2.7%
2023$12,950+1.8%
2022$12,722+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$427,000

From:

To:

Sq Ft2,252DeedBook 8396, Page 286Recorded12/12/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920