Skip to content

309 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block275
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,430
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
33%
Improvement Value:$312,600
67%
Total Assessment$467,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,074+4.2%
2024$12,546+2.7%
2023$12,214+1.8%
2022$11,999+2.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,430DeedBook 9706, Page 516Recorded10/28/2022

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 9229, Page 433NU CodeUndivided interest (8)Recorded8/16/2017

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 9090, Page 707Recorded1/8/2016

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 9014, Page 289NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/30/2014

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 8663, Page 866NU CodeFamily (1)Recorded5/15/2009

Property Built

Built

Year Built: 1920