Skip to content

129 W 9th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block275
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,932
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
35%
Improvement Value:$332,300
65%
Total Assessment$514,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,380+4.2%
2024$13,799+5.7%
2023$13,052+1.8%
2022$12,822-8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft2,932DeedBook 9691, Page 175Recorded8/19/2022

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 8620, Page 80NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/3/2008

Property Built

Built

Year Built: 1920