Skip to content

130 W 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block275
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,600
35%
Improvement Value:$330,200
65%
Total Assessment$508,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,226+4.2%
2024$13,651+2.7%
2023$13,290+1.8%
2022$13,056-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft2,394DeedBook 9676, Page 764Recorded6/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920