Skip to content

84 W 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block276
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,518
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,600
44%
Improvement Value:$227,400
56%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,352+9.6%
2024$10,356+105.4%
2023$5,041+1.8%
2022$4,952-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft2,518DeedBook 9834, Page 402Recorded7/17/2024

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,518DeedBook 9733, Page 884NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920