Skip to content

87 W 9th St(Unit C0103)Bayonne, NJ 07002

Built 1968

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block276
Lot7
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-F-5U-G-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
46%
Improvement Value:$184,900
54%
Total Assessment$339,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,785+4.2%
2024$8,430+2.7%
2023$8,207+1.8%
2022$8,062-18.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 9149, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1968