Skip to content

77 W 9th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Feb 23, 2023

Property Information

Block276
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,902
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,600
45%
Improvement Value:$212,500
55%
Total Assessment$386,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,795+9.8%
2024$9,833+2.7%
2023$9,573+1.8%
2022$9,404-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,902DeedBook 9735, Page 415Recorded3/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920